خانه / نقد فیلم / ناحیه دور افتاده (۲۰۱۴)

ناحیه دور افتاده (۲۰۱۴)

(Backcountry (2014
ناحیه دور افتاده (۲۰۱۴)

نویسنده و کارگردان: آدام مک‌دونالد
تهیه‌کننده: توماس مایکل
ژانر: اکشن / دلهره‌آور
محصول: کانادا
مدت: ۹۲ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

خواستگاری خون‌بار
ناحیه دور افتاده
فیلم ناحیه دور افتاده

الکس (جف روپ) و جِن (میسی پرگریم)، زوج جوانی هستند که قرار است یک آخر هفته خوب را در جنگل سپری کنند. جنگلی که الکس می‌گوید بارها به آن‌جا رفته، راه را بلد است و خاطرات خوشی از آن ناحیه دور افتاده دارد. الکس آنقدر به خودش مطمئن است که پیشنهاد محیط‌بان (نیکولای کمپبل) مبنی بر همراه بردن نقشه آن ناحیه را رد می‌کند و حتی برای این که در دل طبیعت غرق شوند و از تکنولوژی و مزاحمت‌های جهان امروز به دور باشند، بدون این که به جن بگوید تلفن همراه او را از قصد، در اتومبیل جا می‌گذارد. سفرشان را با یک قایق(۱) و پاروزنی روی دریاچه آغاز می‌کنند. شب چادر می‌زنند و الکس برای پیدا کردن چوب بیشتر، کمی دورتر می‌رود. وقتی برمی‌گردد، صدای برد (اریک بلفور) و جن را می‌شنود و از این که برد به دعوت جن برای شام پیش آن‌ها می‌ماند، خوشش نمی‌آید. سر شام، حرف این می‌شود که الکس چقدر خوش‌شانس است و صحبت های دیگری که بین‌شان تنش ایجاد می‌کند. برد بعد از شام با دلخوری ترک‌شان می‌کند و جن از این که او را به شام دعوت کرده، واقعا پشیمان شده‌است.

صبح، بعد از صبحانه و آشتی کردن، به راه‌ می‌افتند و با این که الکس متوجه وجود خرسی در مسیرشان می‌شود، تصمیم می‌گیرد راه را عوض نکند. روز بعد قرار است به جایی در بالای کوه برسند و نظاره‌گر منظره دریاچه باشند؛ اما در آن بالا خبری از دریاچه نیست. الکس و جن، در جنگل گم شده‌اند. بدون نقشه و تلفن همراه. نه می‌دانند کجا هستند و نه می‌دانند که چه باید کنند. جن عصبی می‌شود و الکس را سرزنش می‌کند. الکس، سرخورده و ناراحت به جن می‌گوید که هدفش این بوده که در یک مکان رمانتیک و زیبا از او خواستگاری کند. تصمیم می‌گیرند همان‌جا چادر بزنند و فردا صبح از همان مسیری که آمده‌اند، برگردند. فردا صبح، خرس به آن‌ها حمله می‌کند. الکس برای نجات جن، خودش را فدا می‌کند و قبل از جان دادن، از جن می‌خواهد هر طور که شده، خودش را نجات دهد.

فیلم “ناحیه دور افتاده”، متاسفانه روایتی حقیقی از ماجرای کمپینگ یک زوج جوان است که آدام مک‌دونالد به خوبی از عهده کارگردانی‌اش بر آمده‌است. فیلم نه تنها خسته کننده نیست، بلکه هیجان انگیزست با صحنه‌های زیبا از طبیعت. طبیعتی که در ابتدا با علاقه به آن نگاه می‌کنیم اما کم‌کم از همان طبیعت می‌ترسیم. دیگر جذاب نیست، ترسناک است و بی‌رحم به نحوی که مخاطب فقط می‌خواهد جن از آنجا، زنده و سالم نجات پیدا کند.

داستان،‌ روایت پایداری‌ست، تلاش برای بقا، تفکر صحیح و تصمیم به جا در شرایط بحرانی، کاری که جن با وجود ترس، بی‌خوابی، گرسنگی، تشنگی و بدنی مجروح، به خوبی از عهده‌اش برآمد. حلقه‌ای که الکس برای خواستگاری از او خریده بود را به انگشت کرد و با انگیزه و امید، برای رهایی جنگید. تصمیم گرفت به خاطر الکس هم که شده زنده از آن جنگل بیرون برود.  از میوه “وینتر گرین”(۲) خورد،‌ پای شکسته‌اش را با چوب‌های جنگل بست و در حین فرار از  دست خرس گرسنه، از لبه پرتگاه، جان سالم به در برد.

مشکل فیلم این است که جن نجات می‌یابد و بعدش هیچی نیست. خرس گرسنه جا مانده و جن بر حسب اتفاق، قبل از غش کردن از گرسنگی، درد و خستگی، به برد و گروه همراهش رسیده. همین. نمی‌توان گفت پایان فیلم خیلی بد است؛ ولی خب، پایان خوبی هم به حساب نمی‌آید.

فیلم‌هایی که موضوع آن‌ها مستقیم و یا غیر مستقیم با خرس و حمله‌اش درگیر باشد، زیاد بوده‌اند. مانند فیلم “یک زندگی تمام نشده”(۳) به کارگردانی “لیس هالستروم” که با وجود حضور بازیگران بنام در این فیلم، شکست گیشه را برای تهیه کنندگانش به همراه داشت؛ اما مک‌دونالد توانسته فیلم را خوب پیش ببرد و در این بین گریم، تدوین، صدا و تصویر هم به ایجاد استرس در مخاطب کمک شایانی کرده‌اند و بازی‌ خوب میسی پرگریم، در این فیلم، به چشم می‌آید. صحنه حمله خرس به الکس و جن وحشت‌زده که هر به دو گوشه چادر پناه برده‌اند و به امید یافتن راهی برای فرار هستند، یادآور صحنه معروف حمام و حمله با چاقو در فیلم “روانی”(۴) به کارگردانی “آلفرد هیچکاک” است و خوب از آب در آمده.

فیلم ناحیه دور افتاده، فیلمی‌ست که رمانتیک آغاز می‌شود، کم‌کم تنش و بعد وحشت از مرگ و در نهایت زنده نگه داشتن امید در دل، جای‌شان را به هم می‌دهند. داستان فرصت‌هاست و توجه به کسانی که دوست‌شان داریم در زمان حیات‌شان. تا دیر نشده احساسمان را نسبت به هم ابراز کنیم و با یکدیگر با محبت‌تر باشیم. فردا، شاید دیر باشد..

پی نوشت:

۱)  Canoe
۲) Winter Green
۳) (An Unfinished Life (2005
۴) (Psycho (1960

این را نیز ببینید

آسانسوری به‌سوی قتل‌گاه

آسانسوری به‌سوی قتل‌گاه (۱۹۵۸)

آسانسوری به‌سوی قتل‌گاه (۱۹۵۸) (۱) (۲) Ascenseur pour l’échafaud (1958) Elevator to the Gallows (1958) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *