خانه / معرفی کتاب / آوای فاخته

آوای فاخته

آوای فاخته
آوای فاخته

نام کتاب: آوای فاخته

نویسنده: جی.کی.رولینگ (با نام مستعار رابرت گالبریت)
مترجم: ویدا اسلامیه
انتشارات: کتابسرای تندیس

همه‌ی ما خانم رولینگ را به‌عنوان خالق سری داستان‌های جذاب هری پاتر می‌شناسیم، شاید برای همین بود که ایشان در ابتدا کتاب آوای فاخته را با نام مستعار رابرت گالبریت منتشر کردند؛ ولی دیری نپایید که نام نویسنده‌ی حقیقی کتاب لو رفت و خانم رولینگ از این بابت بسیار عصبانی شد. پس از آن‌که هویت نویسنده فاش شد، خیلی‌ها سخت متعجب شدند چون این کتاب با کارهای قبلی خانم رولینگ زمین تا آسمان فرق دارد.

کارآگاه کورمورن بعد از انفجار مین در افغانستان، یک پایش را از دست داده و اکنون به‌عنوان کارآگاه خصوصی، روزهای سختی را می‌گذراند. مامزدش به تازگی از او جدا شده و طلب‌کارها پول‌شان را می‌خواهند. استرایک مشغول تحقیق درباره پرونده خودکشی یک مانکن فوق ممتاز است. کورمورن با مشکلات متعددی دست به گریبان است که جان بریستو به ملاقاتش می‌آید و از او طلب کمک می‌کند. خواهر ناتنی جان به نام لولا لندری، مانکن افسانه‌ای بوده که چند ماه پیش درگذشته و مرگش سر و صدای زیادی به پا کرده. پلیس می‌گوید که لولا خودکشی کرده ولی جان حاضر به قبول این مسئله نیست و از کورمون می‌خواهد تا قاتل او را پیدا کند.

کتاب در ابتدا ضربه می‌زند، کمی کند پیش می‌رود؛ اما در یک سوم پایانی جذابیت می‌یابد. این کتاب برخلاف کتاب‌های هری پاتر، کاملا رئال و خیلی وابسته به فرهنگ انگلستان و شهر لندن است. بارها نام کوچه‌ها و معابر لندن در کتاب تکرار می‌شود که این مسئله می‌تواند نقطه ضعف به‌شمار آید، چون همه خوانندگان کتاب با شهر لندن آشنا نیستند. نکته بعدی مسئله‌ی فرزندان نامشروع است که تقریبا شامل کل کاراکترهای کتاب می‌شود! در کتاب آوای فاخته خبری از استحکامات روابط بین خانواده‌ها نیست، مشکلی که متأسفانه جامعه‌ی انگلستان با آن مواجه است.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کتاب آوای فاخته اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *