خانه / معرفی کتاب / اعتراض

اعتراض

اعتراض
اعتراض

نام کتاب: اعتراض (۱)

نویسنده: مسعود کیمیایی
انتشارات: توفیق‌آفرین

در ابتدای فیلم‌نامه‌ی اعتراض، تحت عنوان یادداشت نویسنده (شما بخوانید یک حمله‌ی تمام عیار، به همه‌ی منتقدانش!)، از مسعود کیمیایی چنین می‌خوانیم:

«یک سوال

از فکر اول تا ساخت فیلم اعتراض

این سفر هیچ‌گاه سفری آشنا نیست. مخنسی عریان همیشه در کمین نشسته تا با لب‌خند و مهر، ذات کودکانه یک فکر را بهم بریزد. بعضی دانسته با فکرهای نجس می‌آیند و با دوستی، همان فکر اول را به نجسی می‌کشند تا اثر پریشان شود. این بعضی‌ها «آدم» نیستند. یک مقاله، یک نویسنده‌ی مجله، یک تهمت،‌ یک شایعه،‌ یک حسادت و شوخی، یک پشت پا که در همان شوخی شیطانی جلوی پایت بگیرد تا بیفتی و تنگ زیبای بلور غمرت به زمین بخورد و صدای شکستنش، شادمانی بیآورد و خیلی از مخنسان، فریادهای راضی سر دهند.

تنگ عمر، نباید به این سادگی بشکند. اگر مخنسی می‌داند چه کند، مبارزه آغاز می‌شود…»

با نگاهی به کارنامه‌ی نویسندگی مسعود کیمیایی، چنین مقدمه‌ای از او بعید نیست. کارگردانی که موافقان و مخالفان بسیاری دارد و همواره معترض است. اگر گفته شود در سال‌های اخیر، آثار او با وجود رنگ و لعاب امروزی، کهنه است و به روز نشده، نمی‌توان به این سخن خرده گرفت؛ ولی فیلم‌نامه‌ی اعتراض که فیلمش در سال ۱۳۷۸ بر روی پرده‌ها رفت، یکی از بهترین آثار کیمیایی، پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌آید.

داستانی پر کاراکتر، با شروعی و داستانی جذاب، شبیه به ماجرای «قیصر» که به تراژدی ختم می‌شود.

در انتهای فیلم‌نامه هم، مصاحبه‌ی امید روحانی با کیمیایی، گفت‌وگویی پرکشش و جالب است که مطمئنا، خواندنش لذت‌بخش خواهد بود.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «اعتراض» اینجا کلیک کنید.

ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ ِ

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *