خانه / معرفی کتاب / بازمانده روز

بازمانده روز

بازمانده روز
بازمانده روز

نام کتاب: بازمانده روز (۱)

نویسنده: کازوئو ایشی‌گورو (۲)
مترجم: نجف دریابندری
انتشارات: نشر کارنامه

به مناسبت جایزه‌ی نوبل ادبیات برای آقای کازوئو ایشی‌گورو:

در بخشی از کتاب بازمانده روز، با ترجمه‌ی شیوای آقای دریابندری، چنین می‌خوانیم:

«میس کنتن لحظه‌ای ساکت شد. بعد ادامه داد:‏ «این معنی‌اش این نیست که بعضی اوقات ـ بعضی اوقات خیلی سخت ـ با خودم نمی‌گویم که چه اشتباه وحشتناکی با زندگی خودم کردم. آن وقت آدم به زندگی دیگری فکر می‌کند، زندگی بهتری که می‌توانسته داشته باشد. مثلا من به آن زندگی فکر می‌کنم که ممکن بود با شما داشته باشم، آقای استیونز. گمان می‌کنم در همین لحظه‌هاست که سر هیچ و پوچ عصبانی می‌شوم و از خانه‌ام می‌روم. ولی هر وقت که این کار را می‌کنم، چیزی نمی‌گذرد که متوجه می‌شوم جای من توی خانه و کنار شوهر است. بالاخره ساعت را که نمی‌شود به عقب برگرداند. آدم نمی‌تواند تا ابد در این فکر باشد که چگونه ممکن بود بشود. انسان باید بفهمد که نصیب و قسمتش مثل دیگران بوده، شاید هم بهتر از دیگران؛ آن وقت باید شکرگزار باشد…»

بازمانده روز، داستان عشق است و فرصت‌‌هایی که در زندگی از دست می‌دهیم و احتمالا با برداشت‌های شخصی‌مان، بقیه را به جای خود سرزنش می‌کنیم، تا جایی‌که آقای ایشی‌گورو، نویسنده اثر، در مورد کاراکتر استیونز، چنین می‌گوید: «استیونز همه ما هستیم، همه ما به دور از مرکز تصمیم‌گیری و قدرت قرار داریم اما خود را راضی می‌کنیم به انجام وظیفه‌ای که به ما محول کرده‌اند و خود را ارضا می‌کنیم. ممکن است در توزیع قدرت سهیم نباشیم اما از این‌ که این پایین به وظایف‌مان عمل کنیم راضی هستیم».‏

آقای استیونز ، سر پیشخدمتی جدی، مسئول و وفادار، با فروش خانه‌ی اشراف‌زاده‌ی انگلیسی به یک آمریکایی ِ شاد، فرصتی می‌یابد تا به سفر برود، سفری شش روزه که آقای استیونز در طول آن به گذشته فکر می‌کند و داستان کتاب در این شش روز، رقم می‌خورد.

بر اساس این داستان زیبا، جیمز آیوری فیلم موفق بازمانده روز را با بازی اما تامسون و آنتونی هاپکینز ساخت و فیلم، در هشت رشته نامزد جایزه‌ی اسکار شد. (۳)

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کتاب «بازمانده روز» اینجا کلیک کنید.

۲)  برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آقای «کازوئو ایشی‌گورو» اینجا کلیک کنید.

۳) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «بازمانده روز» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *