خانه / معرفی کتاب / تولد اسرائیل

تولد اسرائیل

تولد اسرائیل
تولد اسرائیل

نام کتاب: تولد اسرائیل

نویسنده: صادق زیباکلام
انتشارات: نشر روزنه

سخنان دکتر صادق زیباکلام در پنجم آذرماه یک هزار و سیصد و نود و چهار در مورد کتاب تولد اسرائیل، کتابی که ایشان تقدیم کرده‌اند به:

«تقدیم به نلسون ماندلا
که همه‌ی مخالفین و دشمانش را پس از پیروزی بخشید.»

« آخرین بار که پیرامون مجوز کتاب «تولد اسرائیل» به خاک‌پای بندگان حضرت علی آقا جنتی وزیر مفخم قدرقدرت دولت ابد مدت و قوی شوکت یازدهم عریضه معروض داشتم در آستانه حلول سال تحصیلی جاری در اواخر برج شهریور بود که باز حسب معمول چهار سال ماضی پاسخی از جانب امناء آن وزارت‌خانه جلیله دریافت نشد. با معاضدت جناب علی‌رضا بهشتی شیرازی مدیر انتشارات جم جاه «روزنه» عقول‌مان را بر روی‌هم ریختیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر بنا بود ممیزی ارشاد دراین‌باره به جوابی می‌رسید که با «تولد اسرائیل» چه می‌توان یا می‌بایستی نمود، علی‌القاعده بعد از چهار سال به یک ‌راه‌حلی رسیدند بودند. از میان گزینه‌های موجود: چاپ کتاب در خارج از کشور یا توزیع آن به‌صورت قاچاق (با توجه به اینکه تبحر، تجربه و آگاهی هر جفت‌مان در کار قاچاق خیلی هم کم نیست!)، به این نتیجه رسیدیم که آن را به‌صورت «پاورقی» در فضای مجازی چاپ کنیم و در پایان هم کل پی‌.دی‌.اف آن را تقدیم‌تان داریم. »

بله، همان‌طور که مطالعه کردید، متاسفانه نشر روزنه و آقای زیباکلام هیچ جوابی از وزارت محترم ارشاد مبنی بر داشتن یا نداشتن اجازه برای چاپ کتاب تولد اسرائیل دریافت نکرده‌اند. کتابی بسیار محترم با نثری شیوا و دل‌نشین که به‌صورت داستانی و تاریخی، احوالات قوم یهود را از زمان حضرت ابراعیم (ع) روایت می‌کند و شاید دیدی جدید و متفاوت را به مشتاقان دانستن و جویندگان ِ علت ِ مناقشه‌ی اسرائیل و فلسطین ارزانی دارد.

آفای زیباکلام، در این کتاب چکیده‌ای جامع از تحقیقات خود و سال‌ها تدریس‌شان در درس « اعراب و اسرائیل و مسئله‌ی فلسطین » را بسیار روان و قدم به قدم توضیح داده‌اند و تشریح کرده‌اند. گویی خواننده کتاب  هم بر سر کلاس ایشان در دانشگاه تهران نشسته و فیض می‌برد.

خواندن کتاب تولد اسرائیل برای ما ایرانیان ـ که شاید مناقشه‌ی بین اسرائیل و فلسیطن جزئی از زندگی‌مان شده ـ مسلما جالب و خواندنی خواهد بود و احتمال دارد پس از مطالعه‌ی این کتاب، دیدگاه‌‌تان در مورد برخی از مسائل ِ این مناقشه، عوض شود.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دکتر صادق زیباکلام و آثار ایشان اینجا کلیک کنید.

۲) برای دانلود کتاب تولد اسرائیل اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *