خانه / معرفی کتاب / خانواده موسکات

خانواده موسکات

خانواده موسکات
خانواده موسکات

نام کتاب: خانواده موسکات (۱)

نویسنده: ایزاک بشویس سینگر (۲) (۳)
مترجم: فریبا ارجمند
انتشارات: نشر روزنه

شاید بتوان گفت، تولد ایزاک بشویس سینگر در خانواده‌ای یهودی و مذهبی در دهکده‌ای نزدیک ورشو، رادزمین، به‌طور کل در کتاب خانواده موسکات او، جلوه‌گر شده است. کتابی که نوبل ادبیات را برای نویسنده‌اش به ارمغان آورد و سی سال ـ شروع از سال ۱۹۱۱ تا شروع جنگ جهانی و حمله‌ی آلمان به لهستان ـ از زندگی مردمی را روایت می‌کند که اکثرا یهودی‌اند. یهودیان حسیدی و ارتدکس؛ مردمی که شاید به نوعی در سنت‌هایشان گرفتار شده‌اند و با ظهور سکولاریسم و تغییر در سنت‌های قرن نوزدهمی، زندگی تمامی آنان هم دست‌خوش تغییرات عمده می‌شود. مردمی که آقای سینگر با بی‌طرفی کامل آنان را در رمان خود، به تصویر کشیده است. یعنی یهودی‌های آن زمان ِ ورشو با همه‌ی خصوصیات خوب و بدشان.

مشولام موسکات، مردی متمول‌ست و ساکن در گتوی یهودیان ورشو. یک پدر سالار تمام عیار که در تمامی امور خانواده‌ی بزرگش ـ معیشتی و اقتصادی و حتی ازدواج و طلاق فرزندان و نوه‌ها ـ تنها صاحب نظر اوست. 

زمانی‌که آسا هشل، از روستای محل تولد خود ـ شاید این کاراکتر، به نوعی خود نویسنده باشد. ـ برای مطالعه فلسفه به ورشو می‌آید، با آبرام شاپیرو، یکی از دامادهای موسکات آشنا می‌شود و همین آشنایی، اسباب ورود او را به خانواده موسکات موجب می‌گردد.

رمان جذاب و خواندنی خانواده موسکات که ابتدا به‌صورت پاورقی و مانند همه‌ی آثار آقای سینگر به زبان ییدیش چاپ می‌شد، خواننده را تا حدود زیادی با یهودیان و زندگی آنان آشنا می‌سازد و از طرفی طغیان انسان‌ها و نابودی خانواده‌ای بزرگ را تصویر می‌کند. خانواده‌ای که بزرگ ِ آن، زیادی سخت‌گیری و خشکه مقدس بوده و سعی در کنترل همه‌ی اعضای خود داشته، کنترای نابودگر که می‌توان آن را به جوامعی این‌چنین، تعمیم داد.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی کتاب «خانواده موسکات» اینجا کلیک کنید.

۲) برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی آقای «ایزاک بشویس سینگر» اینجا کلیک کنید.

۳) با کتاب‌های دیگری از همین نویسنده در این وب‌سایت آشنا شوید و اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

غلط ننویسیم

غلط ننویسیم

نام کتاب: غلط ننویسیم (۱) نویسنده: ابوالحسن نجفی انتشارات: مرکز نشر دانشگاهی ابوالحسن نجفی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *