خانه / عکس / درد قهرمانان

درد قهرمانان

درد قهرمانان

نام مجموعه: درد
عکاس: علی‌رضا اکرمی (۱)
بازیگر: هنگامه ناهید
تاریخ: خرداد ۱۳۹۶ خورشیدی

در روز سوم حادثه‌ی تلخ آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو (۲)، برابر با دوم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی،‌ با قلب‌های فسرده هر لحظه در حال دنبال کردن آخرین اخبار بودیم و در فکر درد قهرمانان و جان‌فشانان ِ غیور ِ گرفتار در طبقات زیرین ساختمان پلاسکو که با پیدا شدن جسد دو تن دیگر از آتش‌نشانان، چنان منقلب شدیم که تصمیم به انجام کاری گرفتیم. اما چه از دست‌مان برمی‌آمد؟ از آن‌جایی‌که در استودیو بودیم، بی‌معطلی دست به کار شدیم و در اوج احساسات‌ پر دردمان، با تصور حال و روز خانواده‌های داغ‌دار این شیرمردان، سعی کردیم رنج و درد آنان را این‌چنین به تصویر بکشیم.

برخلاف همیشه که کار را از روی سناریو دنبال می‌کنیم، این‌بار هیچ سناریو‌ای در کار نبود؛ تنها شعله‌ی درد و خشمی بود که در وجودمان زبانه می‌کشید. فکر در مورد مقصرین این واقعه، لحظه‌ای راحت‌مان نمی‌گذاشت؛ ولی بیشتر از آن فکر و خیال برای مادران، پدران، همسران و فرزندان چشم به راه بود که هر دم از درون نابودمان می‌‌کرد و همین حس‌های تلخ و دردناک ِ در وجودمان، گویی سناریوهایی نانوشته بودند که در قالب «اشک»، «بهت»، «سکوت»، «شیون»، «فغان»، «کابوس» و «مویه» پدیدار شدند.

… و این‌چنین مجموعه عکس درد متولد شد،‌تولدی دردناک و نامیمون.

«مجموعه درد»، که در روزهای غمگین تهران کار شد، واکنشی همدردانه بود به رنج و محنتی که همه‌ی ما از دوری ِ یاران و عزیزان‌مان می‌بریم و تقدیم می‌گردد به هر دردمند و زخم خورده‌ای در هر کجای جهان، علی‌الخصوص بازماندگان واقعه‌‌ی پلاسکو.

روح جان‌فشانان عزیزمان شاد و یادشان گرامی باد.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «علی‌رضا اکرمی» اینجا کلیک کنید.

۲) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

کاشان ـ ۰۱ ـ کوچه‌گردی

کاشان، شهر آرامش (بخش اول)

کاشان، شهر آرامش (بخش اول) (۱) (۲) نام مجموعه: کاشان، شهر آرامش عکاس: هنگامه ناهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *