شکلات

شکلات
کتاب شکلات

نام کتاب: شکلات

نویسنده: ژوان هریس
مترجم: طاهره صدیقیان
انتشارات: کتابسرای تندیس

بخشی از کتاب شکلات: “کار اتاق زیر شیروانی تقریبا تمام شده، بعضی جاهایش گچ هنوز خشک نشده؛ اما پنجره جدید، مثل پنجره کشتی، گرد و دور برنجی، تکمیل شده‌است. “رُو” فرا تخته‌های کف را می‌چیند و وقتی آن‌ها نهایتا ساب و جلا بخورد، می‌توانیم تخت‌خواب “انوک” را به اتاق جدید منتقل کنیم. دری وجود ندارد. یک دریچه کف، با دوازده پله از پایین، تنها ورودی اتاق است. انوک کاملا هیجان‌زده شده. سرش را از دریچه به داخل اتاق می‌برد و بیشتر وقتش را به تماشای آن و دادن دستورات دقیق درباره آنچه که باید انجام شود، می‌گذراند. بقیه وقتش با من توی آشپزخانه است و تدارکات عید پاک را تماشا می‌کند. “ژانو” اغلب با اوست. آن‌ها با هم کنار در ِ آشپزخانه می‌نشینند و هر دو هم‌زمان صحبت می‌کنند. مجبورم به آن‌ها رشوه بدهم تا بروند.”

خانم هریس، نویسنده کتاب شکلات در مورد اثرشان این‌چنین می‌گویند: “این سوژه در عید پاک به فکرم رسید. وقتی که اطرافم پر بود از انواع شکلات‌ها و آنچه که به عید پاک مربوط می‌شد. به نظر می‌رسید که راه آسانی برای شروع داستانم یافته‌ام. علاوه بر این در نظر نداشتم که داستانی جدی بنویسم. نمی‌خواستم قصه‌ام، داستانی تکراری باشد بلکه در نظر داشتم سرگرم‌کننده و جالب باشد. بنابراین واژه شکلات را به‌کار بردم. به عنوان بهانه‌ای برای پیش کشیدن همه این موضوعات جدی که در سر داشتم، به نظرم جالب آمد.”

کتاب شکلات، کتاب محبوب من است، سرشار از زندگی و طراوت. کتابی که به همه ما می‌گوید، خودمان باشیم، بی کم و کاست. اهمیت ندهید دیگران چه می‌گویند و چه انتظاراتی از شما دارند،‌ کافی‌ست خودتان باشید تا همه مجذوب شما شوند. در صداقت، نوری نهفته است، نوری گیرا و جذب کننده. هر چقدر هم افرادی وجود شما را به ظاهر نفی کنند و پشت سرتان حرف بزنند، در درون‌شان جذب نور ِ صداقت‌تان می‌شوند. پس صادقانه خودتان باشید تا به الگویی بی‌نظیر برای بقیه انسان‌ها بدل شوید.

پی‌نوشت:

شکلات
فیلم‌نامه شکلات

فیلم‌نامه‌ی شکلات (اقتباسی از کتاب شکلات ِ ژوان هریس)،‌ نوشته “رابرت نلسون جیکوبز”،‌ توسط انتشارات “میکائیل” به چاپ رسیده‌است. ترجمه این اثر را “فرهاد فرنوش” بر عهده داشته‌اند.

مطالعه کتاب شکلات و سپس فیلم‌نامه آن، می‌تواند کمک شایانی به علاقه‌مندان ِ فیلم‌نامه‌های ِ اقتباسی کند. در فیلم‌نامه‌های اقتباسی بهتر است وفاداری به موضوع (خواه حادثه تاریخی، خواه کتاب و … ) حفظ شود؛ اما نه الزاما. تا جایی وفادار می‌مانیم که به فیلم‌نامه و پیش‌برد داستان، لطمه‌ای وارد نشود. مقایسه کتاب و فیلم‌نامه شکلات با هم،‌ در درک بهتر این موضوع، به علاقه‌مندان کمک‌ خواهد کرد.

این را نیز ببینید

غلط ننویسیم

غلط ننویسیم

نام کتاب: غلط ننویسیم (۱) نویسنده: ابوالحسن نجفی انتشارات: مرکز نشر دانشگاهی ابوالحسن نجفی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *