خانه / معرفی کتاب / لیدی الیزابت

لیدی الیزابت

لیدی الیزابت
لیدی الیزابت

نام کتاب: لیدی الیزابت

نویسنده: آلیسون ویر
مترجم: طاهره صدیقیان
انتشارات: نشر کتاب‌سرای تندیس

خواندن کتب تاریخی همیشه مورد علاقه‌ام بوده؛ اما وقتی کتابی یه قلم آلیسون ویر و با ترجمه‌ی فوق‌العاده دلنشین خانم صدیقیان باشد، نه من و نه شما نمی‌توانیم آن را زمین بگذاریم. یکی از این کتاب‌ها،‌ کتاب لیدی الیزابت ایست. داستان زندگی ملکه الیزابت اول انگلستان است. دختر هنری هشتم و آن بولینی که زمانی هنری عاشقش بود؛ ولی به علت دسیسه‌های گونان گردنش را زد. فرجامی شوم برای همسر شاه و مادر الیزابت که تا زمانی‌که لیدی الیزابت به سلطنت رسید، همواره بر زندگی او سایه انداخته بود.

داستان با دادن خبر ِ کشته شدن آن بولین به الیزابت کوچک آغاز می‌شود. دخترکی بسیار با ذکاوت که متاسفانه از طرف پدرش حرام‌زاده اعلام می‌شود. الیزابت به‌سرعت یاد می‌گیرد و می‌آموزد و همان‌طور که بزرگ‌تر می‌شود در می‌یابد برای خواهرش مری و برادرش ادوارد،‌ خطری در راه سلطنت‌شان به‌شمار می‌‌آید. الیزابت می‌آموزد که باید محتاط باشد و علنا مکنونات قلبی‌اش،‌ چه عشق و چه تعلق خاطر به مذهب پروتستان‌ را بر زبان نیآورد.

شرح ِ به سلطنت رسیدن لیدی الیزابت، که در بخش سوم کتاب نگاشته شده است، بسیار جذاب و خواندنی‌ست. اتفاقات وحشتناکی برای او رخ می‌دهد و حتی به زندان می‌افتد و کار تا آن‌جا پیش می‌رود که ممکن است حتی توسط خواهرش،‌ ملکه مری، به اعدام محکوم شود، درست مانند لیدی جین که کوتاه‌ترین دوره‌ی سلطنت را در تاریخ انگلستان دارد. (۱) 

در نهایت، پس از تحمل مشقات زیاد و با الهام گرفتن از مادر ِ خود،‌ لیدی الیزابت، دخترکی که در کودکی مادر و سپس پدر را از دست داد و حرام‌زاده خطاب شد و تا دم مرگ رفت و برگشت، به تاج و تخت در انگلستان رسد و دوره پادشاهی او به عصر طلایی یا عصر الیزابت معروف شد.

پی‌نوشت:

۱) کتاب خائن بی‌گناه به قلم همین نویسنده نگاشته و با ترجمه‌ی خانم صدیقیان عرضه شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب، اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *