خانه / نقد فیلم / ناخواسته (۱۳۹۲)

ناخواسته (۱۳۹۲)

ناخواسته (۱۳۹۲) (۱)

امتیاز فیلم «ناخواسته»: ** (دو از پنج)

نویسنده و کارگردان: برزو نیک‌نژاد
تهیه‌کننده: امیر سیدزاده

ژانر: درام / عاشقانه
محصول: ایران
مدت: ۹۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

یک یادداشت

فیلم ناخواسته بعد از پنج سال، بالاخره در سال ۱۳۹۷ اکران شد و نگارنده عین نود دقیقه سعی کرد کشف کند که به چه علتی چنین فیلم آرام و بی‌خطری، این همه سال در صف اکران مانده بود و راستش هیچ چیزی دست‌گیرش نشد! باری..

ناخواسته
ناخواسته

ناخواسته، فیلم جاده‌ایست ـ نمونه‌ی خوب یک فیلم جاده‌ای «دوئل» (۱۹۷۱) ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ است؛ تماشایش کنید. ـ و ماهیت فیلم جاده‌ای براساس غافل‌گیری و به وجود آمدن شرایط خنده‌دار، عجیب یا بحرانی‌ست که در زمان سفر و میان هم‌سفران رخ می‌دهد. حتی در بهترین شرایط هم جاده همیشه آبستن حوادث ریز و درشت است؛ از پنچری لاستیک و جوش آوردن ماشین گرفته تا پیش آمدن خطرات گوناگون و تصادف و.. ، البته زیبایی‌های جاده و کشف و شهودی هم که در حین سفر رخ می‌دهد می‌تواند بخش دیگری از قصه‌های جاده‌ای را تشکیل دهد. جاده، آدم‌ها را با هم آشنا و هم‌کلام می‌کند و برای رهروانش خواب‌هایی می‌بیند که هرگز به مخیله‌ی آنان خطور نکرده بوده است. بر اساس همه‌ی آن‌چه که گفته شد، برزو نیک‌‌نژاد سناریوی ناخواسته را نوشته و هر اتفاقی که ممکن است در جاده رخ دهد را وارد آن کرده و تنشِ فیلمش را بالا برده و عجیب آن‌که فیلم، کند و کش‌دار از آب درآمده.

در بهترین حالت ناخواسته می‌توانست یک فیلم کوتاه سی تا چهل دقیقه‌ای باشد، فیلمی که داستانش را به‌خوبی نقل کند و نیک‌نژاد هم استعداد کارگردانی‌اش را محک بزند و حال بیننده را با نشان دادن زیبایی‌های کویر و شهرهای کویری خوش کند؛ اما فیلم بی‌جهت کش آمده و کلی خرده پی‌رنگ به آن اضافه شده که اگر هر کدام‌شان حذف می‌شد، در اصل قصه که دل‌باختن معمم (مهرداد صدیقیان) به زنی مطلقه به نام نبات (الناز حبیبی) است، هیچ تغییری پدید نمی‌آمد و فقط زمان فیلم کوتاه‌تر می‌شد و اشتباهاتی چون سوال نبات از مادر طه‌ی کوچک (مهتاب کرامتی) در رابطه با جنسیت بچه، آن هم درحالی‌که چند دقیقه قبلش مادر، کودک او را جلوی نبات پوشک کرده بود، رخ نمی‌داد.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «ناخواسته» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

میدان سرخ

میدان سرخ (۱۴۰۰)

میدان سرخ (۱۴۰۰) (۱) کارگردان: ابراهیم ابراهیمان / بهرام بهرامیان / کمال تبریزی و… نویسنده: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *