خانه / نقد فیلم / هیولای پول (۲۰۱۶)

هیولای پول (۲۰۱۶)

(2016) Money Monster 
هیولای پول (۲۰۱۶)

کارگردان: جودی فاستر
نویسنده: آلن دی فیوره / جیم کئوف / جمیه لیندن
تهیه‌کننده: لارا آلامدین / جورج کلونی / دنیل دوبیکی / گرنت هسلو
ژانر: درام / اکشن
محصول: ایالات متحده آمریکا
مدت: ۹۹ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

رسوایی و در نهایت،… هیچ

لی گیتس (جورج کلونی) یک کارشناس مالی‌ست و برنامه تلویزیونی Money Monster (هیولای پول) را به صورت زنده اجرا می‌کند. در وسط اجرای زنده یکی از قسمت‌های برنامه‌، جوانی به نام کایل بادول (جک اُکانِل) با اسلحه وارد استودیو می‌شود و بعد از شلیک هوایی، جلیقه‌ی بمبی را بر تن لی می‌کند تا همه مردم بدانند که او چقدر جدی و عصبانی‌ست.

کایل خشمگین است؛ چون تمام پس‌انداز ۶۰/۰۰۰ دلاری که از مادرش به ارث برده را، ماه قبل با توصیه‌ی لی در شوی هیولای پول، در شرکت IBIS سرمایه‌گذاری کرده و حالا سرمایه ۸۰۰ میلیون دلاری شرکت، ظرف یک شب از بین رفته‌است. کایل می‌خواهد بداند چه بلایی سر سهام او و سهام بقیه افرادی که به امید درآمد بیشتر و با توصیه‌ی لی، پول‌هایشان را در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، آمده‌است؟ او می‌گوید، پاسخی صریح، سریع و شفاف می‌خواهد، وگرنه با کنترل‌ از راه دور،‌ جلیقه انتحاری بر تن لی را، منفجر خواهدکرد.

هیولای پول
فیلم هیولای پول

خارج از استودیو،‌ مسئول فنی برنامه و دوست لی، پتی فِن (جولیا رابرتز)،‌ با مهارت تمام، سعی دارد مشکل را به نحوی کنترل کند که هیچ کس آسیبی نبیند و همه چیز ختم بخیر شود. این میان، هکرهای مطرح جهانی هم برای پرده برداشتن از راز بزرگ شرکت IBIS به کمک لی و پتی می‌آیند. بله، بدون شک، ما در دهکده کوچک جهانی زندگی می‌کنیم.

با توجه به سوژه جالب گروگان‌گیری استودیویی حین ضبط برنامه زنده و اسلحه و جلیقه انتحاری، حتما انتظار دیدن یک فیلم اکشن و نفس‌گیر، به نفع طبقه محروم و فرودست جوامع را داریم؛ متاسفانه این‌طور نیست. در تمام مدت پخش فیلم،‌ غیر از چند صحنه، حس ترس به شما دست نمی‌دهد. وقتی کایل جوان با اسلحه به داخل استودیو می‌پرد و لی را نشانه می‌گیرد، احتمالا وحشت نمی‌کنید؛ چون می‌دانید که قرار نیست جورج کلونی به این زودی‌ها بلایی سرش بیآید و از فیلم حذف شود.

ابتدا ممکن است با دیدن جلیقه انتحاری کمی وحشت کنید؛ ولی بعد فکر می‌کنید که این جوانک، یک شبه جلیقه انتحاری از کجا آورده و شک به واقعی بودن جلیقه به سراغ‌تان می‌آید. کایل را یک فرد خام، بی‌هدف، عصبی، خسته و شکننده می‌یابیم که بعد از جنجالی که نامزدش به راه می‌اندازد،‌ حس همدردی‌مان با او از میان می‌رود و جایش را به ترحم می‌دهد. او پشیمان است و اصلا نمی‌داند دارد چه می‌کند؛ اما احتمالا مثل ما خوب می‌داند که قرار است چه شود، یا دستگیر می‌شود و یا کشته.

فیلم‌برداری روی دست، صداگذاری و بازی‌های خوب همه بازیگران از جمله جورج کلونی که از همان ابتدا حس بدی را به مخاطب منتقل می‌کند، همگی استرس‌زاست؛ اما ضربآهنگ کند فیلم و ماجرای کمدی رون،‌ جریان داستان را به کلی از حالت دلهره‌آور خارج می‌کند و شلیک‌های گاه‌ و‌ بی‌گاه کایل دوباره یادمان می‌آورد که وسط یک قصه گروگان‌گیری هستیم. مردم سراسر جهان هم، فقط دارند شوی هیولای پول را به سبکی دیگر نگاه می‌کنند، همین. می‌توان گفت، جودی فاستر، نتوانسته کارگردانی کار را در سطحی بالاتر از متوسط انجام دهد.

لی، برای نجات از مهلکه، خود را طرفدار کایل نشان می‌دهد؛ اما به مرور و مخصوصا با دخالت پلیس، خود را  وارد جریان گروگان‌گیری می‌کند و حالا عملا جای گروگان‌گیر و قربانی با هم عوض می‌شود. لی و کایل به همراه فیلم‌بردار از ساختمان شبکه تلویزیونی خارج می‌شوند تا به لطف ِ فیلم‌برداری ِ فیلم‌بردار و مخابره جهانی، همچنان شو ادامه داشته‌باشد!

در نهایت آنچه که برای کایل حدس می‌زدیم پیش می‌آید؛ ولی کایل به لطف همان مخابره جهانی، قبل از این که گیر بیفتد، از مدیر عامل شرکت IBIS، والت کمبی (دومینیک وست) اعتراف می‌گیرد و همه جهان هم شاهدش هستند.

بهترین نکته فیلم همین‌جاست. بعد از این که همه جهان شاهد این ماجرا بودند، چه می‌شود؟ هیچ… . همه چیز همان‌طور ادامه دارد،‌ بدون کوچک‌ترین تغییری و قرار است راجع‌به مدیر عامل هم تحقیق شود. مشکلات و مسائلی که همه ما هر روزه با آن‌ها مواجهیم. عدم وجود عدالت واقعی.

فیلم هیولای پول، فیلمی متوسط با بازی و کارگردانی ستاره‌های بنام هالیوود است و مسلما ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

این را نیز ببینید

آسانسوری به‌سوی قتل‌گاه

آسانسوری به‌سوی قتل‌گاه (۱۹۵۸)

آسانسوری به‌سوی قتل‌گاه (۱۹۵۸) (۱) (۲) Ascenseur pour l’échafaud (1958) Elevator to the Gallows (1958) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *