خانه / معرفی کتاب / پشت صحنه

پشت صحنه

پشت صحنه
پشت صحنه

نام کتاب: پشت صحنه (زن مو سیاه)

نویسنده: سامرست موآم (۱)
مترجم: شهرزاد بیات موحد
انتشارات: فرزان روز

در بخشی از توضیح کتاب پشت صحنه چنین آمده است:

«موآم که در زمان شروع جنگ در سال ۱۹۱۴ ، نویسنده‌ای مشهور بود به دلیل حرفه‌اش بهترین سرپوش را برای زندگی در سوییس داشت. به دلیل تسلط به چند زبان و اطلاعات کافی از کشورهای مختلف اروپایی، سازمان جاسوسی انگلستان او را برای ماموریتی به لوسرن فرستاد، بهانه‌ی ظاهری او تکمیل نمایش‌نامه‌ای ناتمام بود. ماموریتی که خطر و هیجان آن برای حس طنز و هحساس‌های عاشقانه و خیال‌انگیز او کشش و جاذبه‌ی فراوانی داشت..»

کتاب پشت صحنه، داستان‌هایی‌ست جذاب و مرموز از جنگ جهانی اول که سامرست موآم استادانه و باظرافت خاص خودش آن‌ها را بر اساس اتفاقاتی که تجربه کرده نوشته و شهرزاد بیات موحد، بی‌تکلف و شیوا، قصه‌هایی که موآم نقل کرده را به زبان فارسی برگردانده.

خود نویسنده در مقدمه‌ی کتابش چنین می‌نویسد:

«این کتاب بر اساس تجربیات من در سازمان ضد اطلاعات انگلستان نوشته شده است، اما برای این‌که به‌صورت داستان درآید چیزهایی به آن اضافه یا کم شده است.»

پشت صحنه، کتابی از جنگ است که برخلاف بسیاری از کتاب‌ها و داستان‌های دیگر، ماجراهای غم‌انگیز خط مقدم و کشتار سربازان جوان و پرامید و مردم بی‌گناه را نقل نمی‌کند. بلکه خواننده را به پشت جبهه‌های نبرد می‌برد و از زاویه‌ای دیگر او را با نکبت جنگ و قصاوت آتش‌افروزان ِ بین دولت‌‌ها و ملت‌ها، آشنا می‌سازد. نویسنده که خود به‌عنوان جاسوس در جنگ، در حال خدمت به کشورش انگلستان ـ گرچه در فرانسه متولد شده ـ و متفقین بوده، اتفاقاتی را بر روی کاغذ آورده که آدمی را به تفکر وامی‌دارد و ای کاش، سیاست‌مداران، زمام‌داران و سودجویانی که برای منفعت شخصی و در مواردی نادر شاید ملی، سودای به آشوب کشیدن جهان را در سر دارند، این کتاب و امثال آن را بخوانند تا بدانند که در جنگ، هیچ‌کس، هرگز برنده نیست، هیچ‌کس..

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «سامرست موآم» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *