خانه / نقد فیلم / گوتی (۲۰۱۸)

گوتی (۲۰۱۸)

گوتی (۲۰۱۸) (۱)

Gotti (2018)

امتیاز فیلم «گوتی» از پنج ستاره: *+ (یک و نیم از پنج)

کارگردان: کوین کانلی
نویسنده: لم دابز / لئو روسی
براساس داستانی زندگی‌نامه‌ی جان گوتی (۲)
تهیه‌کننده: الکس کورتزمن / جورج فورلا / مایکل فراچ / مارک فیوره

ژانر: بیوگرافی / اکشن
محصول: ایالات متحده آمریکا
مدت: ۱۱۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

یک یادداشت کوتاه

یک فیلم‌نامه‌ی اقتباسی در مورد زندگی یک گانگستر، تیم سازنده و بازیگری با قامت و چهره‌ای نه‌چندان شبیه به خلاف‌کار معروف قصه، الزاما خروجی خوبی نخواهند داشت، حال اگر عوامل سازنده غیرحرفه‌ای و سرسری عمل کنند، حتما نتیجه چون فیلم گوتی فاجعه‌بار خواهد بود.

گوتی
گوتی

فضای کلی فیلم کاملا اشتباه است، گوتی هرگز به ساختار درست دست پیدا نمی‌کند و مدام مثل تکه چوبی روی موج دریا، بی‌هدف بالا و پایین می‌رود بدون این‌که به مقصد برسد، گرچه گاهی جرقه‌هایی زده می‌شود و به نظر می‌رسد که بالاخره فیلم راهش را رافته؛ اما این جرقه‌های کوچک به سرعت هر چه تمام محو می‌شوند و گانگستر و دار و دسته‌اش را تنها می‌گذارند.

فیلم‌نامه‌ی بد، کارگردانی بد،‌ فیلم‌برداری بد و بازی بد جان تراولتا (هر چقدر هم بد بازی کند؛ اما همیشه دوست‌داشتنی‌ست)، فیلم کوین کانلی را در لیست تماما بدها قرار داده و نمی‌گذارد کسی از دیدنش لذت ببرد.

از مشکلات اساسی فیلم، یکی شکست‌های زمانی زیاد است که باعث شده روند اصلی لابه‌لای فلش‌بک‌ها گم شود، دیگری فیلم‌برداری شدیدا ضعیف در صحنه‌های زد و خورد و قتل و.. است که موجب شده هیچ‌کدام از دعواها واقعی به نظر نرسند و باورپذیر نباشند و این برای یک فیلم اکشنِ گانگستری که تصویر کردن آدم‌کشی و رنج دادن و رنج کشیدن و خون و خون‌ریزی بخش مهمی از آن به‌شمار می‌آید، یعنی فاجعه.

گوتی، انتظار زیادی که مخاطب از  فیلم‌های مافیایی و گانگستری دارد را هرگز برآورده نمی‌کند و از آن‌جایی که زیادی بد است اتفاقا فراموش هم نمی‌شود و چون خاطره‌ای بد در اذهان باقی می‌ماند.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «گوتی» اینجا کلیک کنید.

۲) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «جان گوتی» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

میدان سرخ

میدان سرخ (۱۴۰۰)

میدان سرخ (۱۴۰۰) (۱) کارگردان: ابراهیم ابراهیمان / بهرام بهرامیان / کمال تبریزی و… نویسنده: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *