خانه / خط خطی / آینه درون و برون

آینه درون و برون

آینه درون و برون
آینه درون و برون

در آينه به خود نگاه می‌كنيم. از چشم خودمان، يك روز عالى، يك روز معمولى و يك روز ديگر وحشتناك به نظر می‌رسيم. اگر دل‌مان بخواهد و سر دماغ باشيم و كلا بشود، آينه كمك‌مان می‌كند درصدد رفع اشكال يا اشكالات ظاهرى برآييم. نتيجه هر چه شود، باز هم اين آينه است كه باز گويش می‌كند.

خانواده، دوستان، اطرافيان و گاهى حتى عابرى كه نمى‌شناسيمش، آينه درون و برون ما هستند. البته صداقت و يكرنگى اين افراد موضوعى بس حساس و قابل بحث است و در اين زمانه می‌شود گفت كيمياست، اما بيآييد فرض را بر پاكى و دلسوزى جمعى از اين افراد بگذاريم. (حداقل هر كدام يكى دو نفر از اين شير پاك خوردگان را در اطراف‌مان داريم و لابد الآن در دل می‌فرماييد: “بله، آدمى به اميد زنده است.”)

اگر نقد می‌شويم، بدون قضاوت اوليه گوش دهيم و بعد هم رويش فكر كنيم. در نهايت انتخاب قبول كل يا جز و يا حتى نفى كلى‌اش با ماست. تا اين‌جاى كار همه چيز خوب و زيباست اما به نظرم از همين قسمت به بعد، سختى حقيقى آغاز می‌شود.

فرد مورد نقد شايد انتظار نقد شدن، آن هم به شكلى كه منتقد مطرح كرد را نداشته باشد و منتقد دلسوز هم چون نيتش خير است، احتمالا می‌خواد عزيز مورد نقد، تمام و كمال و دربست سخنانش را بپذيرد. فرض بفرماييد به هر علتى، اين مهم از جانب دو طرف صورت نگيرد. چه می‌شود؟

لطفا پس از هر ابراز نظر مخالفى، صحبت های بی‌ادبانه و فحاشى نكنيم، دشمن هم نشويم، چشم‌مان را روى دوستى‌ها و خصايل خوب هم نبنديم، پشت سر يكديگر سخن نگوييم، درصدد تلافى برنيآييم و نيت خير را شر نكنيم.

این را نیز ببینید

کتاب هفته

کتاب هفته از منظر سینما

 تلفن همراهم زنگ خورد. شماره را نمی‌شناختم. پاسخ دادم. خانمی از آن طرف خط بعد …

یک نظر

  1. آینه چون عیب تو بنمود راست…خود شکن آینه شکستن خطاست
    ;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *