قرمز

قرمز
فیلم‌نامه قرمز

نام کتاب: قرمز (۱)

نویسنده: فریدون جیرانی
انتشارات: توفیق آفرین

فیلم‌نامه قرمز را فریدون جیرانی، بر اساس ماجرایی دل‌خراش و حقیقی به رشته تحریر درآورد. البته به قول خودش از اول هم می‌دانسته که نمی‌تواند دقیقن همان ماجرا را نقل کند:

“من می‌دانستم که از نظر قدرت کارگردانی، نظر تهیه‌کننده و مسائل عرف جامعه، در شرایطی نیستم که بتوانم واقعیت قضیه را کار کنم.” اما فیلم‌نامه‌ای که او با نام قرمز نوشت و بعد هم فیلم آن را در سال ۱۳۷۷ ساخت، در زمان خود و در ژانر خود، یکی از موفق‌ترین و بهترین کارهای ایشان و سینمای ایران به حساب می‌آید.

این فیلم‌نامه، از جهاتی با کارهای هیچکاک و مخصوصن فیلم روانی پیوند دارد.

آقای جیرانی در فیلم‌نامه قرمز، از لحاظ ساختار و پرورش سوژه، شخصیت‌پردازی‌ها، توصیف حالات و صحنه‌ها و ایجاد نقاط عطف، بسیار خوب عمل کرده‌اند. اگر علاقه‌مند به فیلم‌نامه‌نویسی هستید، مطالعه‌ی دقیق این فیلم‌نامه را به شما عزیزان، توصیه می‌کنم.

از فکر تا فیلم‌نامه:

«فکر می‌کنم ابتدای سال ۷۶ بود که خبر شکنجه‌ی زنی به‌نام ام البنبن در صفحه‌ی حوادث روزنامه‌ی ایران چاپ شد. من همان روز خبر را خواندم. خبری کوتاه همراه عکس زن، عکسی که بعد از شکنجه و قبل از مرگ در بیمارستان گرفته شده بود. زن در بیمارستان مرده بود و عکس را هم در بیمارستان گرفته بودند. مردی که زن را به بیمارستان آورده بود فرار کرده و زن، لحظاتی قبل از مرگ توانسته بود برای پرستاران و دکترها داستانِ آزار و شکنجه‌اش را تعریف کند. زن در تنهخایی مرده بود و بعدن پرستاران برای خبرنگاران و مأموران نیروی انتظامی، داستان این آزار را تعریف کرده بودند…

… خیلی زود موضوع چند خطی این فیلم‌»امه را پیدا کردم و برای خودم نوشتم: «زن جوانی برای طلاق از مرد روان‌پریشی، کوششی را از طریق قانونی شروع می‌کند و درست زمانی‌که کوشش‌های او به نتیجه رسیده است، مرد برای فرار از قانون، تقشه‌ای می‌کشد که مسیر زندگی زن را عوض می‌کند.».. »

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «قرمز» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *