خانه / نقد فیلم / مومیایی (۲۰۱۷)

مومیایی (۲۰۱۷)

مومیایی (۲۰۱۷) (۱)

The Mummy (2017)

امتیاز فیلم «مومیایی» از پنج ستاره: *+ (یک و نیم از پنج)

کارگردان: الکس کورتزمن
نویسنده: دیوید کوئپ / کریستوفر مک‌کوآیر / دیلان کاسمن
براساس داستانی از: جان اسپیتز / الکس کورتزمن / جنی لومت
تهیه‌کننده: الکس کورتزمن / کریس مورگن / سان دنیل / سارا بردشاو

ژانر: ماجراجویی / اکشن / هیجان‌انگیز
محصول: ایالات متحده آمریکا
مدت: ۱۱۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

 یک یادداشت 

هالیوود پر شده از فیلم‌های تخیلی و ماورائی، فیلم‌هایی که جز از برای سرگرمی مناسب نیستند. نه چیزی یاد مخاطب می‌دهند و نه ارزش هنری دارند. فیلم‌‌هایی پر هزینه با کم‌ترین ارزش هنری فقط برای حفظ صنعت سینمای هالیوود و نه از برای خدمت به هنر که جدا از فروش اصلی، با جوانبی چون بازی‌های کامپیوتری هم اقتصاد هالیوود را تقویت کرده و چرخ این صنعت بزرگ را می‌چرخانند.

مومیایی
مومیایی

مومیایی، محصول سال ۲۰۱۷ هم یکی از همین فیلم‌هاست بامشخصه‌های متداول این‌گونه آثار چون: کاراکتری شیطان و بانمک که بلد است دل زن‌ها را ببرد تا که ناگهان، خودش در دام عشق می‌افتد، یک رفیق گرمابه و گلستان که چون شخصیت اول قصه بانمک و البته کمی عجول و عصبی‌ست و در نهایت دچار مشکل می‌شود، دختری سرسخت و ترجیحا باسواد که نقش اول فیلم را اسیر پاکی و خوبی‌اش می‌کند و یک کاراکتر بد و شرور که به محض ورود به داستان، همه چیز را بهم می‌ریزد؛ حالا به تمام آن‌چه که گفته شد، زد و خورد و کشتن و تعقیب و گریز و انفجار و تخریب و سقوط و خیانت و رو دست خوردن و البته بازیگران خوش‌سیما و محبوب هم باید اضافه شود، تا فیلم صرفا برای داشتن فروشی بالا و تضمین شده، آماده گردد.

در مورد مومیایی‌های مصر باستان، حکایت و افسانه کم نبوده و نیست و بسیاری از این داستان‌ها را در قالب کتاب و فیلم خوانده و دیده‌ایم، مومیایی جدید هم بخش‌‌هایی از آن قصه‌ها را گرفته، با تخیل و دانش و مسائل امروز درآمیخته و چاشنی خاورمیانه را هم که مدتی‌ست به سبب اخبار این روزها، مورد توجه مردم جهان است به آن اضافه کرده و در آخر جا گذاشته برای ساخت قسمت دوم.

فیلم تنها به لطف جلوه‌های ویژه سر پا مانده است، بیش از آن که به‌سان ذات قصه‌های مومیایی ترسناک و مرموز باشد و بیننده را به دل عجایب مصر باستان بکشاند، چون سری فیلم‌های مأموریت ناممکن از آب درآمده و تام کروز در حال تکرار نقش ایتان هانت معروف است. اتفاقات مومیایی به راحتی قابل حدس زدن هستند و غافل‌گیری خاصی را شاهد نیستیم. همه چیز بر روی خط داستانی ساده‌ای پیش می‌رود که همین امر می‌تواند مومیایی جدید را، به فیلمی پیش و پا افتاده و تکراری تبدیل کند که حوصله‌تان را هم سر ببرد.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «مومیایی» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

میدان سرخ

میدان سرخ (۱۴۰۰)

میدان سرخ (۱۴۰۰) (۱) کارگردان: ابراهیم ابراهیمان / بهرام بهرامیان / کمال تبریزی و… نویسنده: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *