خانه / نقد فیلم / مومیایی (۲۰۱۷)

مومیایی (۲۰۱۷)

مومیایی (۲۰۱۷) (۱)

The Mummy (2017)

امتیاز فیلم «مومیایی» از پنج ستاره: *+ (یک و نیم از پنج)

کارگردان: الکس کورتزمن
نویسنده: دیوید کوئپ / کریستوفر مک‌کوآیر / دیلان کاسمن
براساس داستانی از: جان اسپیتز / الکس کورتزمن / جنی لومت
تهیه‌کننده: الکس کورتزمن / کریس مورگن / سان دنیل / سارا بردشاو

ژانر: ماجراجویی / اکشن / هیجان‌انگیز
محصول: ایالات متحده آمریکا
مدت: ۱۱۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

 یک یادداشت 

هالیوود پر شده از فیلم‌های تخیلی و ماورائی، فیلم‌هایی که جز از برای سرگرمی مناسب نیستند. نه چیزی یاد مخاطب می‌دهند و نه ارزش هنری دارند. فیلم‌‌هایی پر هزینه با کم‌ترین ارزش هنری فقط برای حفظ صنعت سینمای هالیوود و نه از برای خدمت به هنر که جدا از فروش اصلی، با جوانبی چون بازی‌های کامپیوتری هم اقتصاد هالیوود را تقویت کرده و چرخ این صنعت بزرگ را می‌چرخانند.

مومیایی
مومیایی

مومیایی، محصول سال ۲۰۱۷ هم یکی از همین فیلم‌هاست بامشخصه‌های متداول این‌گونه آثار چون: کاراکتری شیطان و بانمک که بلد است دل زن‌ها را ببرد تا که ناگهان، خودش در دام عشق می‌افتد، یک رفیق گرمابه و گلستان که چون شخصیت اول قصه بانمک و البته کمی عجول و عصبی‌ست و در نهایت دچار مشکل می‌شود، دختری سرسخت و ترجیحا باسواد که نقش اول فیلم را اسیر پاکی و خوبی‌اش می‌کند و یک کاراکتر بد و شرور که به محض ورود به داستان، همه چیز را بهم می‌ریزد؛ حالا به تمام آن‌چه که گفته شد، زد و خورد و کشتن و تعقیب و گریز و انفجار و تخریب و سقوط و خیانت و رو دست خوردن و البته بازیگران خوش‌سیما و محبوب هم باید اضافه شود، تا فیلم صرفا برای داشتن فروشی بالا و تضمین شده، آماده گردد.

در مورد مومیایی‌های مصر باستان، حکایت و افسانه کم نبوده و نیست و بسیاری از این داستان‌ها را در قالب کتاب و فیلم خوانده و دیده‌ایم، مومیایی جدید هم بخش‌‌هایی از آن قصه‌ها را گرفته، با تخیل و دانش و مسائل امروز درآمیخته و چاشنی خاورمیانه را هم که مدتی‌ست به سبب اخبار این روزها، مورد توجه مردم جهان است به آن اضافه کرده و در آخر جا گذاشته برای ساخت قسمت دوم.

فیلم تنها به لطف جلوه‌های ویژه سر پا مانده است، بیش از آن که به‌سان ذات قصه‌های مومیایی ترسناک و مرموز باشد و بیننده را به دل عجایب مصر باستان بکشاند، چون سری فیلم‌های مأموریت ناممکن از آب درآمده و تام کروز در حال تکرار نقش ایتان هانت معروف است. اتفاقات مومیایی به راحتی قابل حدس زدن هستند و غافل‌گیری خاصی را شاهد نیستیم. همه چیز بر روی خط داستانی ساده‌ای پیش می‌رود که همین امر می‌تواند مومیایی جدید را، به فیلمی پیش و پا افتاده و تکراری تبدیل کند که حوصله‌تان را هم سر ببرد.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «مومیایی» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

آخرین بار کی سحر را دیدی؟

آخرین بار کی سحر را دیدی؟ (۱۳۹۴)

آخرین بار کی سحر را دیدی؟ (۱۳۹۴) (۱) امتیاز فیلم «آخرین بار کی سحر را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *