خانه / معرفی کتاب / ماتیلدا

ماتیلدا

ماتیلدا
ماتیلدا

نام کتاب: ماتیلدا (۱)

نویسنده: رولد دال
مترجم: شهلا طهماسبی
تصویرگر: کوئنتین بلیک
انتشارات: کتاب مریم / وابسته به نشر مرکز

رولد دال، عمده‌ی شهرتش را مدیون داستان‌های جذابی‌ست که برای کودکان و نوجوانان نوشته است، قصه‌هایی که فیلم‌نامه‌نویسان از روی آن‌ها فیلم‌نامه‌های اقباسی موفقی نوشتند و فیلم‌های خوبی هم از روی آن‌ها ساخته شد، معروف‌ترین‌های‌شان هم «چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی»، «جیمز و هلوی غول‌پیکر» و «ماتیلدا» است. (۲)

اما دال نوشته‌های بسیاری دارد؛ جدا از کتاب کودکان، او شعر کودکان نیز می‌سروده و برای آدم بزرگ‌ها هم مجموعه داستان کوتاه، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه و رمان می‌نوشته. دال، یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان قرن بیستم است. نویسنده‌ای که مرگ را بارها به چشم خود دیده بود و حتی پی حادثه‌ای، آن را لمس کرده بود. او به یک جهان‌بینی مطلق و خاصِ خودش رسیده بود که این جهان‌بینی، در آثارش هم مشهود است؛ مانند زبان بی‌تکلف او، سادگی متون و تیزبینی و باریک‌بینی‌اش.

شاید بارزترین خصیصه‌ی او در نوشتن، صحبت از درگیری مدام آدم‌ها با مشکلات و معضلات زندگی باشد، چه آدم بزرگ‌ها و چه کودکان. از دست و پنجه نرم کردن با فقر و نداری گرفته تا متولد شدن در خانواده‌ای سطحی‌نگر و سطحی‌زیست. در همه‌ی این‌ها، او مشکلات را برمی‌شمارد و توضیح‌شان می‌دهد؛ اما نه خیلی با آب و تاب، بلکه عمده‌ی متن را صرف پیدا کردن راه‌کار و مثبت‌اندیشی می‌کند تا به بچه‌ها، بزرگ‌سالان فردا، بیآموزد که برای هر دردی درمانی‌ست؛ درمان و چاره‌ای که تنها با تفکر، مشورت، صبر و یافتن نیروهای خاص و استعدادهای درونی و پرورش آن‌ها، یافت خواهد شد، درست مثل آن‌چه که درکتاب ماتیلدا، برای دخترک باهوش قصه، رخ داد.

زبان دال گاهی تند است، عاری از هر تعارفی. کوئنتین بلیک، تصویرگر آثار دال هم به خوبی این خصیصه‌ی او را دریافته و هنرمندانه در نقاشی‌هایش آن‌ها را به‌کار برد؛تصویرهایی که بر کشش داستان‌های دال افزوده و قوه‌ی تخیل کوچک و بزرگ را تحریک می‌کند، گویی که خواننده‌ی کتاب، با تصویرگری‌های بلیک در کتاب‌های دال، در حال زندگی‌ست.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کتاب «ماتیلدا» اینجا کلیک کنید.

۲) برای مطالعه‌ی معرفی فیلم «ماتیلدا»‌ در همین سایت اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

بی‌خود و بی‌جهت

بی‌خود و بی‌جهت

نام کتاب: بی‌خود و بی‌جهت (۱) نویسنده: وودی آلن مترجم: پویا بهاری خرم انتشارات: نشر شورآفرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *