خانه / نقد فیلم / آکوامن (۲۰۱۸)

آکوامن (۲۰۱۸)

آکوامن (۲۰۱۸) (۱) (۲)

Aquaman (2018)

امتیاز فیلم «آکوامن» از پنج ستاره: *** (سه از پنج)

کارگردان: جیمز وان
نویسنده: دیوید لزلی جانسون / ویل بیل
داستان از: جف جونز / جیمز وان / ویل بیل
براساس داستان آکوامن از: پل نوریس / مورت وای‌سینگر
تهیه‌کننده: پیتر سفرن / راب کوان

ژانر: اکشن / سوپرقهرمانی
محصول: ایالات متحده آمریکا
مدت: ۱۴۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

یک یادداشت کوتاه

آکوامن، شروع بسیار سطحی و بدی دارد، شروعی که بدجوری توی ذوق می‌زند؛ اما اگر حوصله به‌خرج دهید و به‌سلامت از پرتگاه نخستین فیلم بگذرید، بقیه‌ی مسیر هموار است و دیدنی.

آکوامن
آکوامن

بعد از گذر از دره‌ی ابتدایی و جان سالم به در بردن قصه و رسیدن به نقطه‌ی عطف اول، فیلم برای یک لحظه هم از نفس نمی‌افتد و جذاب دنبال می‌شود، مخصوصا که آرتور کری یا آکوامن (جیسون موموآ) مانند ثور (Thor) در کمیک‌بوک‌های کمپانی رقیب یعنی مارول، کاراکتری جذاب و قوی و مهربان و اهل رزم است که بر سر تاج و تخت با برادرش درگیر می‌شود و برخلاف قهرمانان دیگر دی‌سی چون بت‌من و سوپرمن، اتوکشیده نیست و خیلی زود به دل می‌نشیند.

جیمز وان در سال ۲۰۱۵ با ساخت هفتمین قسمت از سری فیلم‌های سریع و خشن (خشن ۷)، نشان داد که غیر از فیلم‌های ترسناک و سینمای وحشت، می‌تواند کارگردانیِ قابل قبولی در ژانر اکشن هم از خود ارائه کند و حالا که بعد از چند سال دوباره با فیلم آکوامن از سینمای وحشت کَنده و به سینمای اکشن آمده، باز هم موفق و خوب عمل کرده است.

یکی از نقاط قوت فیلم آکوامن جدا از جلوه‌های ویژه تمیز و چشم‌گیرش، قاطی کردن تکنولوژی روز در سناریو و پیوند دادن آن به داستان اصلی‌ست به‌نحوی که باورپذیر و تماشایی و گیرا شده.

به نظر می‌رسد دی‌سی (DC) بعد از چند شکست و ساخت فیلم‌های ناموفقی چون: «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» (۲۰۱۶) و «لیگ عدالت» (۲۰۱۷)، با «واندر وومن» (۲۰۱۷) و آکوامن، دومرتبه به دور رقابت‌ها برگشته و حالا باید صبر کرد و دید فیلم «جوکر» که امسال اکران خواهد شد، چه حرفی برای گفتن دارد مخصوصا که خواکین فینیکس نقش دلقکِ آدم‌کش را برعهده گرفته.

آکوامن
آکوامن

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «آکوامن» اینجا کلیک کنید.

۲) آکوامن، یک شخصیت خیالی و ابرقهرمانی‌ست در سری کمیک‌بوک‌‌های کمپانی دی.سی. آکوامن عضو لیگ عدالت است و لباسی شبیه به اسطوره‌های دریا و پادشاه دریاها و نیزه‌ای سه شاخه شبیه به نیزه فرمانروای دریا پوزئیدون دارد که با آن، آب را کنترل می‌کند.

این را نیز ببینید

پایتخت ۶

پایتخت ۶ (۱۳۹۹)

پایتخت ۶ (۱۳۹۹) (۱) کارگردان: سیروس مقدم نویسنده: آرش عباسی / محسن تنابنده تهیه‌کننده: الهام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *