خانه / نقد فیلم / آکوامن (۲۰۱۸)

آکوامن (۲۰۱۸)

آکوامن (۲۰۱۸) (۱) (۲)

Aquaman (2018)

امتیاز فیلم «آکوامن» از پنج ستاره: *** (سه از پنج)

کارگردان: جیمز وان
نویسنده: دیوید لزلی جانسون / ویل بیل
داستان از: جف جونز / جیمز وان / ویل بیل
براساس داستان آکوامن از: پل نوریس / مورت وای‌سینگر
تهیه‌کننده: پیتر سفرن / راب کوان

ژانر: اکشن / سوپرقهرمانی
محصول: ایالات متحده آمریکا
مدت: ۱۴۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

یک یادداشت کوتاه

آکوامن، شروع بسیار سطحی و بدی دارد، شروعی که بدجوری توی ذوق می‌زند؛ اما اگر حوصله به‌خرج دهید و به‌سلامت از پرتگاه نخستین فیلم بگذرید، بقیه‌ی مسیر هموار است و دیدنی.

آکوامن
آکوامن

بعد از گذر از دره‌ی ابتدایی و جان سالم به در بردن قصه و رسیدن به نقطه‌ی عطف اول، فیلم برای یک لحظه هم از نفس نمی‌افتد و جذاب دنبال می‌شود، مخصوصا که آرتور کری یا آکوامن (جیسون موموآ) مانند ثور (Thor) در کمیک‌بوک‌های کمپانی رقیب یعنی مارول، کاراکتری جذاب و قوی و مهربان و اهل رزم است که بر سر تاج و تخت با برادرش درگیر می‌شود و برخلاف قهرمانان دیگر دی‌سی چون بت‌من و سوپرمن، اتوکشیده نیست و خیلی زود به دل می‌نشیند.

جیمز وان در سال ۲۰۱۵ با ساخت هفتمین قسمت از سری فیلم‌های سریع و خشن (خشن ۷)، نشان داد که غیر از فیلم‌های ترسناک و سینمای وحشت، می‌تواند کارگردانیِ قابل قبولی در ژانر اکشن هم از خود ارائه کند و حالا که بعد از چند سال دوباره با فیلم آکوامن از سینمای وحشت کَنده و به سینمای اکشن آمده، باز هم موفق و خوب عمل کرده است.

یکی از نقاط قوت فیلم آکوامن جدا از جلوه‌های ویژه تمیز و چشم‌گیرش، قاطی کردن تکنولوژی روز در سناریو و پیوند دادن آن به داستان اصلی‌ست به‌نحوی که باورپذیر و تماشایی و گیرا شده.

به نظر می‌رسد دی‌سی (DC) بعد از چند شکست و ساخت فیلم‌های ناموفقی چون: «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» (۲۰۱۶) و «لیگ عدالت» (۲۰۱۷)، با «واندر وومن» (۲۰۱۷) و آکوامن، دومرتبه به دور رقابت‌ها برگشته و حالا باید صبر کرد و دید فیلم «جوکر» که امسال اکران خواهد شد، چه حرفی برای گفتن دارد مخصوصا که خواکین فینیکس نقش دلقکِ آدم‌کش را برعهده گرفته.

آکوامن
آکوامن

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «آکوامن» اینجا کلیک کنید.

۲) آکوامن، یک شخصیت خیالی و ابرقهرمانی‌ست در سری کمیک‌بوک‌‌های کمپانی دی.سی. آکوامن عضو لیگ عدالت است و لباسی شبیه به اسطوره‌های دریا و پادشاه دریاها و نیزه‌ای سه شاخه شبیه به نیزه فرمانروای دریا پوزئیدون دارد که با آن، آب را کنترل می‌کند.

این را نیز ببینید

میدان سرخ

میدان سرخ (۱۴۰۰)

میدان سرخ (۱۴۰۰) (۱) کارگردان: ابراهیم ابراهیمان / بهرام بهرامیان / کمال تبریزی و… نویسنده: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *