خانه / نقد فیلم / عشقولانس (۱۳۹۵)

عشقولانس (۱۳۹۵)

عشقولانس (۱۳۹۵) (۱)

امتیاز فیلم «عشقولانس» از پنج ستاره: + (نیم از پنج)

نویسنده و کارگردان: محسن ماهینی
تهیه‌کننده: عبدالله باکیده

ژانر: کمدی
محصول: ایران
مدت: ۹۰ دقیقه

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان فیلم لو برود.”

 یک یادداشت 

اگر بتوانیم جلوی خنده‌‌ی تلخ‌مان را گرفته و اسم بامسمای فیلم را کنار بگذاریم، حیران کارگردانی و بازی شخصیت اول فیلم، محمدعلی محمدی (امیر) می‌شویم؛ و با همه‌ی وجود تأسف می‌خوریم به حال و روز سینمای ایران که چندی‌ست ترمزش بریده و هر لحظه بر شتاب سقوطش، افزوده می‌گردد.

عشقولانس
عشقولانس

بحث اصلا این فیلم نیست، ماجرا این است که فیلم‌های خوبی که این روزها در هنر و تجربه نمایش داده می‌شوند، برخلاف عشقولانس (این چه اسمی‌ست!) و امثال آن، سرشان به تن‌شان می‌ارزد و ارزش وقت گذاشتن و تماشا کردن را دارند؛ اما انگار به‌همین دلیل، یعنی خوب بودن و ارزش هنری داشتن، محکوم هستند به درست دیده نشدن و زندانی ماندن در سالن‌های محدود هنر و تجربه.

فیلم‌‌هایی که خط داستانی درست دارند، سیلی از بازیگران را به زور در آن جا نداده‌اند، شعارهای پوچ و تو خالی و از مد افتاده نمی‌دهند، یک مرتبه از ژانر طنز نمی‌پرند به ملودرام و جنگ و شهید و معنویت و خدا و متحول شدن، بازیگرانش نقش‌آفرینی می‌کنند، جنگولک‌بازی در نمی‌آورند و هنوز برای خنداندن بیننده به لهجه‌های شیرین اقوام ایرانی متوسل نمی‌شوند، داستانِ زندگی کاراکترهایش همواره ختم به‌خیر نشده و همه‌شان سر سفره‌ی عقد نمی‌نشینند و عروس و داماد نمی‌شوند و در مجموع،‌ فیلم‌های هنر و تجربه، برخلاف فیلمی چون عشقولانس (یک نام‌گذاری نبوغ‌آمیز!) حرفی برای گفتن و پیامی برای رساندن دارند.

واقعا چرا نساختن چنین فیلم‌‌هایی سخت‌تر از ساخت‌شان شده؟ دزدی که همیشه دست توی جیب مردم کردن و بالا رفتن از دیوار خانه و محل کسب‌شان نیست، گاهی دزدیدن تفکر، وقت و مصادره‌ی نام مقدس هنر و هنرمندی، به مراتب بدتر و کثیف‌تر از دزدی مال آدم‌هاست؛ شرم بر دزدانی این چنین..

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیلم «عشقولانس» اینجا کلیک کنید.

این را نیز ببینید

لانگ شات

لانگ شات (۲۰۱۹)

لانگ شات (۲۰۱۹) (۱) Long Shot (2019) امتیاز فیلم «همسر» از پنج ستاره: *** (سه از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *