خانه / نقد فیلم / دفتریادداشت (۱۴۰۲)

دفتریادداشت (۱۴۰۲)

دفتریادداشت (۱۴۰۲) (۱)

کارگردان: کیارش اسدی‌زاده
نویسنده: مسعود خاکباز

تهیه‌کننده: حسین اکبری
ژانر: کمدی-جنایی
محصول: ایران

“توجه فرمایید،‌ با خواندن این مطلب، ممکن است داستان سریال لو برود.”

یک یادداشت

زیاده عرضی نیست. همه چیز تا حدود زیادی با دیدن قسمت اول سریال دفتریادداشت مشخص است. این سریال، کپی «فقط قتل‌های داخلِ ساختمان» (۲) است؛ یک کپی بَری از خلاقیتِ ویژه و تاحدودِ زیادی بی‌جان که در برابر آن سریالِ موفق و گیرا، توی ذوق می‌زند.

دفتریادداشت
دفتریادداشت
مجتمع اعیان‌نشینِ نیویورک منتقل شده به تهران، پالتِ رنگی گرم جای خودش را به رنگ‌های سرد و خنثا داده، شخصیتِ ناشنوای تئو، در دفتریادداشت کم‌شنوا شده (امیر)، کاراکترهای پیچیده‌ی آن‌جا در این‌جا کمی مشنگ هستند و در طراحیِ صحنه هم ردِ پای سبکِ کاری وس اندرسون واضح است. و لابد تازه از قسمتِ بعد (سوم)، سوگل خلیق به جمع دو مردِ میان‌سال جهت کشفِ ماجرای قتلِ سیمین (اکرم) اضافه می‌شود.
بعید نیست تا الآن قاتل را هم دیده باشیم و خیلی زود بفهمیم قتل در همان مجتمعِ محلِ سکونتِ سیمین رخ داده نه خیاط‌خانه. حالا با این اوصاف، به نظرتان دفتریادداشت موفق خواهد بود؟
 بله که خواهد بود! اتفاقن موفقیتش تضمین شده است، چون جدا از تمامِ آن‌چه گفته شد، برگی برنده‌ را زمین زده است: رضا عطاران.
عطاران پس از سال‌ها در این سریال حاضر شده و بیلبوردهای منقش به چهره‌ی او مدام در سطح شهر به چشم می‌خورند و همین برای دیده‌شدن دفتریادداشت کافی‌ست.
از همان سکانسِ اول هم، می‌بینیم که زوجِ او و حسن معجونی خوب مَچ شده‌اند و با اضافه‌شدن کاظم سیاحی به جمع‌شان، فقط می‌توانیم امید به بداهه‌پردازی این سه آکتور که کمدی را جدی و خلاقانه بازی می‌کنند داشته باشیم و به دیدن سریالِ جدید فیلم‌نت ادامه دهیم و البته، هیچ انتظارِ زیاده‌ای هم نداشته باشیم.

پی‌نوشت:

۱) برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سریال «دفتریادداشت» اینجا کلیک کنید.

۲) Only Murders in the Building (2021-2024)

این را نیز ببینید

تهران

تهران (۲۰۲۰)

تهران (۲۰۲۰) (۱) טהרן (2020) Tehran (2020) کارگردان: دنیل سیرکین نویسنده: موشه زندر / عمری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *